Potrzebujesz pieniędzy? Sprawdź najkorzystniejsze oferty kredytów na Podlasiu

Archiwum Czw. 16.05.2024 14:36:09
16
maj 2024

Zaciągnięcie kredytu bankowego to jedno z rozwiązań, na które mogą zdecydować się osoby potrzebujące dodatkowych pieniędzy. Umożliwia uzyskanie określonej kwoty w zamian za comiesięczne spłacanie pożyczonego kapitału w formie rat. Kredyty są oferowane przez wszystkie banki, dlatego wybór najlepszej oferty nie jest łatwym zadaniem. Dowiedz się, jak to zrobić, aby kredyt był dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości.

W pierwszej połowie 2023 r. Polacy zaciągnęli kredyty na łączną kwotę 35,7 mld zł. Był to wynik wyższy o ponad 10% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy jest udzielany na dowolny cel. Klient, który z niego korzysta, nie musi więc tłumaczyć się bankowi, na co przeznaczył pożyczone pieniądze. Do uzyskania środków potrzebna jest odpowiednia zdolność kredytowa. Na jej podstawie badana jest realna możliwość spłaty zobowiązania wraz z naliczonymi odsetkami.

Jeśli planujesz skorzystać z kredytu gotówkowego, musisz zwrócić szczególną uwagę na następujące parametry:

  • całkowity koszt kredytu – jest to pełna kwota, którą będziesz musiał zwrócić do banku, obejmująca kapitał oraz wszystkie inne opłaty, takie jak odsetki, prowizje, ubezpieczenia itd.,

  • RRSO – to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, a na jej wysokość wpływa długość okresu kredytowania,

  • rodzaj oprocentowania – może być ono stałe lub zmienne, od niego zależy wysokość miesięcznych rat,

  • dodatkowe opłaty – banki mogą pobierać prowizje za udzielenie kredytu, rozpatrzenie wniosku oraz inne działania.

Zwróć także uwagę na warunki spłaty swojego zobowiązania. Dowiedz się, co wiąże się z nieterminowym wnoszeniem rat oraz w jaki sposób możesz wcześniej spłacić swój kredyt.

Kto może skorzystać z kredytu gotówkowego?

Oferta kredytu gotówkowego jest przeznaczona dla każdej osoby pełnoletniej, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. Niezbędna jest także wspomniana już zdolność kredytowa. W celu jej ustalenia banki sprawdzają m.in.:

  • wysokość dochodów,

  • wysokość wydatków gospodarstwa domowego,

  • historię kredytową,

  • ewentualne inne zobowiązania.

Na podstawie tych informacji oceniają, czy mogą przyznać kredyt konkretnemu klientowi. Zmniejsza to ryzyko, że taka osoba okaże się nierzetelna i nie będzie spłacać swojego zobowiązania zgodnie z harmonogramem.

Jaki kredyt gotówkowy warto wybrać?

Zanim wybierzesz konkretną ofertę, sprawdź ranking korzystnych kredytów gotówkowych. Takie zestawienie jest niezwykle pomocne w tym, aby znaleźć propozycję dopasowaną do potrzeb i oczekiwań. Poniżej znajdziesz przykładowe kalkulacje dla kredytu na 10 000 zł. Dowiedz się, ile będzie wynosiła Twoja rata w różnych bankach.

 

Całkowita kwota kredytu

Prowizja

RRSO

Miesięczna rata

Alior Bank

12 151,20 zł

0,00 %

10,36 %

253,15 zł

Velo Bank

12 371,04 zł

0,00 %

11,41 %

257,73 zł

Santander Consumer Bank

12 171,84 zł

0,00 %

10,46 %

253,58 zł

Citi Handlowy

12 125,76 zł

0,00 %

10,24 %

252,62 zł

BNP Paribas

12 403,68 zł

0,00 %

11,56 %

258,41 zł

PKO BP

15 358,56 zł

14,99 %

25,46 %

319,97 zł

 

Jeśli chcesz samodzielnie i bez wychodzenia z domu znaleźć ofertę kredytu gotówkowego, która najbardziej Ci odpowiada, skorzystaj z porównywarek dostępnych w sieci. Tego rodzaju narzędzia są praktyczne i funkcjonalne. Z ich pomocą szybko i wygodnie sprawdzisz, ile wyniesie Twoja miesięczna rata w różnych bankach.

Zła historia w BIK a kredyt gotówkowy

Zaciągnięcie kredytu wydaje się wielu osobom dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy mają już inne zobowiązania i chcą je spłacić pożyczonymi pieniędzmi. Nie jest to jednak dobra metoda, gdyż może doprowadzić do spirali zadłużenia, z której trudno jest wyjść. Dodatkowo banki weryfikują wysokość aktualnych zadłużeń i jeśli jest ich dużo, to mogą odmówić przyznania kredytu. Możesz mieć kłopot z uzyskaniem pieniędzy także w przypadku, gdy masz złą historię kredytową. Jest ona bowiem rejestrowana w Biurze Informacji Kredytowej. Klienci, którzy mieli problem z terminową spłatą zobowiązania, nie są dla banków wiarygodni. Jednocześnie, jeśli opóźnienia nie były duże, a dodatkowo wysokość rat nie była wygórowana, to nie musi to oznaczać, że na pewno otrzymasz negatywną decyzję ze strony banku.

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na spłatę innych zobowiązań, pomyśl o kredycie konsolidacyjnym. Jest to produkt bankowy przeznaczony na spłatę aktualnych zadłużeń z tytułu innych pożyczek, debetów czy kart kredytowych. Pamiętaj, że w przypadku tego zobowiązania również zostanie zweryfikowana Twoja zdolność.

Najlepsze kredyty gotówkowe – podsumowanie

Kredyt gotówkowy to jeden ze sposobów na zdobycie środków na dowolny cel. Znajdziesz go w ofercie wielu banków. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną ofertę, porównaj ze sobą co najmniej kilka różnych propozycji. Zweryfikuj je przede wszystkim pod kątem wysokości RRSO. Ten parametr da Ci informacje o tym, ile będzie kosztował Twój kredyt. Pamiętaj, że ten wskaźnik jest wiarygodny wyłącznie wtedy, gdy porównujesz ze sobą zobowiązania na taką samą kwotę oraz identyczny czas.