Łosice

Nowe sanktuarium w diecezji siedleckiej

Kościół Czw. 09.12.2021 08:16:59
09
gru 2021

- Przybywajmy tu z radością, przybywajmy z nadzieją. Na św. Józefie, naszym Opiekunie się nie zawiedziemy - mówił bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Na zakończenie Roku św. Józefa, biskup siedlecki w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Szpakach ustanowił Diecezjalne Sanktuarium św. Józefa. Przed rozpoczęciem Mszy św. został odczytany przez Kanclerza Kurii Diecezjalnej w Siedlcach – ks. kan. Jana Babika dekret o ustanowieniu Sanktuarium św. Józefa.

W homilii bp Kazimierz Gurda wyraził radość, że na zakończenie Roku św. Józefa, miejsce w którym św. Józef jest czczony od wielu lat, zostało ogłoszone sanktuarium. To wydarzenie jest potwierdzeniem istniejącego do wielu lat w tym miejscu kultu.

Nawiązując do odczytanej Ewangelii, ks. bp Kazimierz Gurda wskazał na związek św. Józefa z Maryją. - Pan Bóg chciał, aby ta, która została poślubiona mężowi, któremu było na imię Józef, została Matką Bożego Syna. Pan Bóg chciał, aby na ten Jego plan zgodziła się Maryja i aby zgodził się na niego Józef. […] Na propozycję Boga, przedstawioną przez Anioła, Maryja wypowiada swoje ‹‹Fiat››. Józef uczyni to samo, gdy zostanie pouczony przez Anioła we śnie kim jest Ten, którego poślubiona mu małżonka nosi pod swym sercem - zaznaczył biskup w homilii.

- W naszej modlitwie prosimy św. Józefa o opiekę nad Kościołem. Prosimy by wejrzał na dziedzictwo, które Jezus nabył własną krwią. Prosimy o troskę o nas samych, którzy tym dziedzictwem jesteśmy, jesteśmy Jego Kościołem. Prosimy św. Józefa, aby o to Jezusowe dziedzictwo się troszczył - mówił bp Kazimierz Gurda.
Dziś zagraża nam odejście od prawdy, którą Jezus Chrystus w Kościele nam przekazuje. Boża prawda jest dziś na różny sposób podważana, krytykowana czy odrzucana. Św. Józef jest dla wiernych wzorem w trwaniu przy Jezusie jako Synu Bożym, jedynym Zbawicielu człowieka. Prosimy Opiekuna Kościoła Świętego, aby zachował nas w prawdzie płynącej z Ewangelii, dotyczącej naszego życia.

Przychodzimy do św. Józefa, aby oddalił od nas wszelkie zagrożenia. Prosimy o właściwe postawy życiowe, o odrzucenie zła moralnego i budowanie wspólnoty Kościoła, wolnej od „zarazy błędów i zepsucia”. - To co wydaje się nam nie do wykonania. Co wydaje się nam, że przerasta nasze możliwości i siły, może zostać zrealizowane dzięki Bożej pomocy; pomocy wyproszonej przez św. Józefa - wskazał bp Kazimierz Gurda.

Św. Józef jest tym do którego zwracamy się w modlitwie w sprawach, które bezpośrednio dotyczą naszego życia. Prosimy by nas otaczał opieką, byśmy wsparci jego przykładem i pomocą sami mogli żyć święcie, współpracując z Bożą łaską. - Św. Józef jest przy nas, tak jak był przy Jezusie. Jest przy nas, gdy go wzywamy. Jest przy nas, gdy przybywamy w miejsca, w których on wyprasza dla nas potrzebne nam łaski. Takim miejscem jest to Jego sanktuarium w Szpakach, dzisiaj ogłoszone - zakończył homilię biskup siedlecki.

Na zakończenie Eucharystii, bp Kazimierz Gurda pobłogosławił figurę św. Józefa oraz dokonano aktu Zawierzenia Narodu Polskiego i Kościoła świętemu Józefowi.
Sanktuarium w Szpakach jest drugim sanktuarium w diecezji siedleckiej poświęconym św. Józefowi. Pierwsze znajduje się w Siedlcach, w parafii pod wezwaniem św. Józefa.

Od około 50 lat, gdy proboszczem parafii w Szpakach był śp. ks. kan. Karol Harazin, wierni nie tylko diecezji siedleckiej, gromadzą się na modlitwie zanoszonej do Boga przez pośrednictwo św. Józefa. To dzieło kontynuowali: śp. ks. Sylwester Ługowski i kolejni proboszczowie parafii.Fot. Tomasz Rumowski}}

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.