Łosice

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Jana Zaleszczyka, kapłana diecezji siedleckiej

12
sie 2022

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda przewodniczył uroczystościom pogrzebowym śp. ks. Jana Zaleszczyka. Emerytowany kapłan diecezji siedleckiej, były proboszcz parafii Niemojki, zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 10 sierpnia w wieku 76 lat.

Biskup siedlecki w homilii podkreślił, że śp. ks. Jan spełnił podstawowy warunek, jaki Jezus stawia każdemu, kto chce otrzymać dar zbawienia. - Ks. Jan do Jezusa przyszedł, a Jezus mówi w Ewangelii: „Tego, który przychodzi do mnie, precz nie odrzucę”. Wiara jest drogą prowadzącą do Boga jest dawcą zbawienia, którą rozwijamy i umacniamy we wspólnocie Kościoła. Śp. ks. Jan dzięki wierze swoich rodziców został w sakramencie chrztu św. przyprowadzony do Jezusa. Dokonało się to tutaj w Wisznicach, w jego parafialnym kościele – mówił ks. biskup Kazimierz Gurda.Ks. Jan Zaleszczyk w ostatnich latach mieszkał na terenie parafii Trójcy Świętej w Łosicach. Wcześniej był proboszczem pobliskiej parafii Niemojki. Przez ostatnie lata pomagał m.in. w posłudze duszpasterskiej w Łosicach. W ostatnich miesiącach kapłan zmagał się z chorobą nowotworową.

Kapłan zmarł w wieku 76 lat. Święcenia przyjął w 1982 roku z rąk bp Jana Mazura. Ciało śp. Jana Zaleszczyka zostało pochowane na cmentarzu parafialnym w Wisznicach. 

Zmarłego żegnali:

ks. kan. Antoni Przybysz 

ks. Józef Gierczyński - proboszcz parafii w Platerów

ks. Józef Bielawski - proboszcz parafii w Piotrowice

ks. Jan Pieńkosz - proboszcz parafii Wisznice, dziekan dekanatu wisznickiego

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w piątek, 12 sierpnia. Przed południem w parafii Trójcy Świętej w Łosicach sprawowana była msza św. żałobna pod przewodnictwem bpa Grzegorza Suchodolskiego. Następnie ciało śp. ks. Jana Zaleszczyka zostało przewiezione do rodzinnej parafii w Wisznicach, gdzie sprawowana była Msza św. pogrzebowa. Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Ciało zmarłego zostało złożone na cmentarzu parafialnym.

Śp. ks. Jan Zaleszczyk urodził się 27 stycznia 1946 roku w Wisznicach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1982 roku. Po przejściu na emeryturę zamieszkał na terenie parafii Trójcy Świętej w Łosicach. W ostatnim czasie zmagał się z chorobą nowotworową.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.