Łosice

Zmarł ks. prałat Henryk Rzeszotek, emerytowany kapłan diecezji siedleckiej

Kościół Sob. 13.08.2022 14:08:51
13
sie 2022

12 sierpnia o godz. 12.30, w wieku 90 lat odszedł do Domu Ojca ksiądz prałat Henryk Rzeszotek, emerytowany kapłan diecezji siedleckiej, były wieloletni proboszcz parafii pw. Św. Zygmunta Króla w Łosicach. Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 16 sierpnia w Łosicach.

Ks. prałat Henryk Rzeszotek swoje życie związał z Łosicami. W 1984 roku objął parafię św. Zygmunta w Łosicach, gdzie był proboszczem do roku 2004. Zamieszkał także tutaj po przejściu na emeryturę. Ks. Sławomir Kapitan poznał lepiej ks. prałata gdy 7 lat temu został proboszczem parafii św. Zygmunta Króla w Łosicach.
Uroczystości żałobne śp. ks. prałata Henryka Rzeszotka rozpoczną się w parafii św. Zygmunta Króla w Łosicach 15 sierpnia. Od godz. 15.00 do 20.00 trumna z ciałem zmarłego zostanie wystawiona w kościele. Będzie możliwość indywidualnej i wspólnotowej modlitwy. Po godz. 20.00 ksiądz biskup ordynariusz Kazimierz Gurda, razem z kapłanami z dekanatu łosickiego, odprawi Mszę św. za zmarłego.
We wtorek, 16 sierpnia o godz. 9.00 rozpocznie się różaniec i Koronka do Miłosierdzia Bożego. O godz. 11.00 będzie sprawowana Msza św. pogrzebowa, pod przewodnictwem księdza biskupa Grzegorza Suchodolskiego. Po Mszy św. ciało zmarłego zostanie złożone na cmentarzu w Łosicach.
Ks. Henryk Rzeszotek urodził się 4 stycznia 1932 roku w Woli Chodkowskiej, w parafii Ryczywół, w powiecie kozienickim w województwie mazowieckim. Rodzice to Wawrzyniec i Władysława Rzeszotkowie. Był szóstym z ośmiorga dzieci w rodzinie. W 1943 roku jedenastoletni Henryk został, wraz z całą rodziną, wywieziony przez hitlerowców do obozu pracy w Niemczech. Po powrocie do Polski w 1945 roku, ukończył Szkołę Podstawową w Rudnie w powiecie radzyńskim. Świadectwo maturalne uzyskał w 1952 roku w Liceum Biskupim w Siedlcach. W tym też roku wstąpił do miejscowego Wyższego Seminarium Duchownego. W trzecim roku studiów seminaryjnych został wcielony do wojska i skierowany do pracy w kopalni na Śląsku.
29 czerwca 1958 roku przyjął z rąk ks. bpa Ignacego Świrskiego święcenia kapłańskie. Rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii Stara Wieś. Po trzech latach został skierowany do Ostrowa Lubelskiego, gdzie duszpasterzował jako wikariusz przez dwa lata. Po roku posługi kapłańskiej w Kornicy i ponad trzech latach w Parafii Św. Anny w Białej Podlaskiej, ks. biskup skierował Go do pracy na samodzielnej placówce w Seroczynie. Kolejne lata pracy kapłańskiej ks. Henryka Rzeszotka, to parafia w Opolu Podedwórzu, gdzie przez siedem lat był proboszczem, następnie w Wisznicach, gdzie proboszczował przez 9 lat. Tu wybudował dom parafialny.
W 1984 roku objął parafię św. Zygmunta w Łosicach, gdzie był proboszczem do roku 2004. W tym czasie wybudował dom parafialny, przeprowadził gruntowny remont kościoła, modernizację prezbiterium i cmentarza. Dwudziestoletnia praca duszpasterska ks. Henryka Rzeszotka w parafii łosickiej zaowocowała jedenastoma wyświęconymi kapłanami. W 1988 roku, biskup siedlecki Jan Mazur mianował go kanonikiem, a w 1994 r.- prałatem Kapituły Janowskiej.
Poza wzmożoną pracą duszpasterską, ks. prałat Henryk Rzeszotek dał się poznać jako działacz społeczny. Żywo zainteresowany życiem publicznym łosickiej społeczności, aktywnie zaangażował się w pracę Społecznego Komitetu Reaktywacji Powiatu Łosickiego i Komitetu Modernizacji i Rozbudowy Szpitala, którego został wiceprezesem. Za swoją pracę duszpasterską i społeczną został w 2005 roku uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Ziemi Łosickiej”, a trzy lata później prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi.
W okresie rządów komunistycznych był prześladowany przez władze za swoją gorliwość i działalność duszpasterską. Za organizowanie pielgrzymek do Częstochowy i nauczanie religii był pięciokrotnie karany wyrokami kolegiów ds. wykroczeń.
Od 2004 roku jako emeryt, mieszkał przy parafii św. Zygmunta i służył gorliwą posługą w konfesjonale. W roku 2017 Ojciec Święty Franciszek, w uznaniu jego zasług dla Kościoła Siedleckiego, podniósł go do godności Prałata Papieskiego.
W ostatnim roku życia otoczony troskliwą opieką, nie wychodził z domu, nie sprawował sakramentów, ale w każdą niedzielę i święta przyjmował komunię świętą. Ostatnia Msza św. w której uczestniczył, była sprawowana w Jego pokoju, w Niedzielę Zmartwychwstania br.
12 sierpnia 2022 o godz. 12.30, w atmosferze modlitwy, zaopatrzony sakramentami świętymi, odszedł do Domu Ojca.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie.
ks. SK/ Parafia Św. Zygmunta Króla w Łosicach

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.