Nowy tom Rocznika Ziemi Sarnackiej
Kultura
Pon. 23.08.2021 14:42:55
23
sie 2021
sie 2021
Ukazał się zapowiadany od marca czwarty tom Rocznika Ziemi Sarnackiej. Wydanie przygotował dziesięcioosobowy zespół redakcyjny pod kierownictwem dr. Rafała Dydycza.
Rocznik zawiera 14 artykułów o tematyce historycznej i współczesnej. Pokazuje przeszłość dalszą i bliższą, nierzadko w dramatycznych odsłonach i bieżące sprawy z życia lokalnej społeczności, której aktywność, jak się okazuje, nie ustała w czasie pandemii.Autorzy to lokalni patrioci, regionaliści, pasjonaci. Rocznik otwiera publikacja autorstwa Tomasza Dobrowolskiego o rodzinie Butlerów i jej związkach z Podlasiem i Sarnakami, a kończy kronika wydarzeń z roku 2020, wśród których najważniejszym było dokończenie budowy i otwarcie nowego kościoła w Sarnakach. Związane z tym wspomnienia publikuje Grzegorz Daniluk, który od początku czuwał nad stroną techniczną tego ogromnego przedsięwzięcia i musiał rozwiązywać szereg pojawiających się problemów.
Interesującą lekturą może okazać się artykuł Rafała Dmowskiego zatytułowany „Fakty i mity o moście kolejowym we Fronołowie” - który jest kontynuacją publikacji z poprzedniego tomu. Nowością, jak podkreśla redaktor naczelny Rafał Dydycz, jest prezentacja sylwetek artystów tworzących w okolicach Sarnak. W tym wydaniu Rocznika przybliżony został dorobek poety Franciszka Tadeusza Krasuskiego, emerytowanego dyrektora Szkoły Podstawowej w Serpelicach i malarki Anny Henryki Lisieckiej-Machut.
W przyszłym roku piąty Rocznik. Redakcja już rozpoczęła przygotowania do wydania jubileuszowego. Planowana jest także konferencja naukowa z udziałem autorów, której, mimo starań, nie udało się zorganizować w tym roku.
4 tom jest do nabycia w sarnackiej Bibliotece w cenie 32 zł. Dwa pierwsze są ogólnodostępne za darmo w wersji elektronicznej na stronie Biblioteki, trzeci ukaże się niebawem.
0 komentarze