Łosice

Powalczą o tytuł mistrza recytacji

Kultura Pon. 07.06.2021 13:59:00
07
cze 2021

Po rocznej przerwie spowodowanej epidemią COVID-19 odbyła się 37. edycja Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego. Do eliminacji powiatowych zakwalifikowało się 35 dzieci. Po raz pierwszy odbyły się one w formie on-line.

Każdy uczestnik przygotował wiersz oraz fragment prozy dowolnych autorów. Dominowały teksty polskie, ale były też deklamowane fragmenty literatury powszechnej. Recytatorów oceniała komisja konkursowa w skład której weszli: Dorota Todorska, Joanna Gąska oraz Łukasz A. Wawryniuk.

- Poziom wykonań był zróżnicowany. Wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie gratulujemy odwagi. Cieszymy się, że młode pokolenie chce rozwijać kulturę słowa mówionego i niełatwej sztuki recytacji. Dużym plusem był wybór najnowszej literatury dla dzieci i młodzieży – informuje Dorota Todorska, przewodnicząca komisji. Jurorzy w swojej ocenie zwracali uwagę na dobór repertuaru, interpretację utworów, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

W grupie wiekowej klas I-III najlepsi okazali się: Mikołaj Świderski z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych im. Odzyskania Niepodległości w Starej Kornicy (I miejsce), Jakub Jaszczuk ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Hadynowie (II miejsce) i Kamila Tymicka ze Szkoły Podstawowej w Platerowie (III miejsce). Przyznano także wyróżnienia dla Alicji Radewicz (SP w Platerowie), Moniki Klimaszewskiej (SP im. Bohaterów Akcji V2 w Sarnakach) oraz dla Jakuba Borysiuka (SP im. Jana Pawła II w Huszlewie).

W kategorii klas IV-VI szkół podstawowych zwyciężyli: I miejsce – Anna Stefaniuk (SP im. Unitów Podlaskich w Olszance), II miejsce – Milena Głuszczak (SP im. Jana Pawła II w Huszlewie), III miejsce – Michał Szysz (SP w Platerowie). Na wyróżnienie zasłużyła recytacja Aleksandry Wójcickiej (ZPPO w Starej Kornicy). Po raz pierwszy po ostatniej reformie szkolnictwa pojawiła się kategoria klas VII-VIII szkół podstawowych. Tu było najmniej zgłoszeń. Jurorzy postanowili przyznać jedynie III miejsce dla Pauliny Korowajczuk ze Szkoły Podstawowej w Starych Szpakach.

- Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Łosicki Dom Kultury, a także dyplomy, zaś wszyscy uczestnicy oraz ich opiekunowie artystyczni pamiątkowe podziękowania. Tegoroczni zwycięzcy III etapu będą reprezentować powiat łosicki w finale, który odbędzie się 15 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach. Trzymamy za was mocno kciuki – wyjaśnia z optymizmem Dorota Kozłowska, dyrektor ŁDK-u.

Do eliminacji powiatowych zakwalifikowali się zwycięzcy eliminacji gminnych i miejsko-gminnych. W każdej z 6 gmin powiatu łosickiego zorganizowały je instytucje kultury: Gminny Ośrodek Kultury w Platerowie wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Platerowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Huszlewie, Gminna Biblioteka w Olszance, Gminna Biblioteka Publiczna w Sarnakach razem z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sarnakach, Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Kornicy oraz Łosicki Dom Kultury.Inf. pras.

KSkor/DW
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.