Łosice

Słodki koniec roku w Platerowie

Kultura Sob. 19.06.2021 12:42:37
19
cze 2021

Daj żyć sobie i pszczołom, pod takim hasłem odbywał się 18 czerwca piknik naukowo-artystyczny w Szkole Podstawowej w Platerowie.

Uczniowie od jesieni przygotowywali się do tego dnia. W ramach projektu, którego głównym celem jest podniesienie świadomości w zakresie potrzeby ochrony pszczół i owadów zapylających, zgłębiali wiedzę i przygotowywali prezentacje. Sporo się działo: streetart przed łosickim Starostwem Powiatowym i Biurem Powiatowym ARiMR, rozdawanie mieszkańcom sadzonek miododajnych roślin, sadzenie lip, wycieczka do gospodarstwa pszczelarskiego swojego kolei Leona – to tylko część przedsięwzięć, w których brali udział, poprzez które chcieli dotrzeć do rolników, sadowników, ogrodników. Piknik naukowo-artystyczny 18 czerwca odbył się po apelu z okazji Dnia Patrona Janusza Korczaka. Każda klasa miała swoje stoisko. Było wytwarzanie świeczek z wosku pszczelego, farbowanie tkanin metodą batiku i inne działania.
Ważnym punktem było wystąpienie Ambasadora Projektu, Leona, ucznia 3 klasy, który o pszczołach i wytwarzaniu miodu wie już prawie wszystko, ponieważ pochodzi z rodziny pszczelarskiej. Sam również wiele już potrafi i podzielił się swoimi umiejętnościami z koleżankami i kolegami.

- To nie jest nadużycie, Leon jest już pszczelarzem. Ma swój strój ochronny, robi wszystko to, co pszczelarz. Z ojcem albo sam, jest praktykiem. Przywiózł tutaj sprzęty i krok po kroku opowiadał, co należy robić przy ulu, jak się wytwarza miód – podkreśla Maria Daszko, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Platerowie.

Leon na nasze pytanie o marzenia, odparł że jednym z nich jest to, aby ludzie dbali o pszczoły, aby nie umierały z powodu zatrucia środkami ochrony roślin.
- To jest nasze dziedzictwo, wychowujemy młode pokolenie w duchu poszanowania cennych dla naszej społeczności wartości. Pszczoła to symbol Platerowa, dawniej miejscowość nazywała się Pasieka – przypomina z kolei wicedyrektor Grzegorz Szymanek, który od ponad 30 lat prowadzi zespół ludowy Pasieka i Mała Pasieka z Platerowa.
Poczęstunek z miodem w roli głównej – było co pojeść na słodko i popić – przygotowały dla wszystkich mamy uczniów.Projekt jest realizowany przez Nadbużańskie Stowarzyszenie Oświatowo-Ekologiczne Mężenin dzięki dotacji z EOG (fundusze norweskie).
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Beata Malczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.