Łosice

Z tamtej strony Buga panna do mnie mruga

Kultura Pon. 11.07.2022 19:49:45
11
lip 2022

10 lipca w Sarnakach odbyło się szóste, finałowe spotkanie w ramach realizowanego projektu „ Z tamtej strony Buga Panna do mnie mruga” - poznajemy i śpiewamy gminne piosenki ludowe.

- Udało się ocalić od zapomnienia kilkanaście piosenek. Pomysł zrodził się kilka lat temu - mówi Magdalena Rudnik dyr Gminnego Ośrodka Kultury w Sarnakach. - Znalazłam w GOK książkę "Podlasie, ty stara ziemico". Jest to zbiór piosenek z naszej części Podlasia, które zostały podyktowane i spisane przez mieszkanki naszych miejscowości. Pomyślałam sobie że ja ich nie znam i wiele osób też ich nie zna i warto byłoby je ożywić. Na realizację tego projektu od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu EtnoPolska edycja 2022 realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury uzyskaliśmy ponad 30 tys. złotych dofinansowania – dodaje Magdalena Rudnik.
- Te spotkania zintegrowały mieszkańców na kanwie tradycji. Mieszkańcy przypomnieli sobie wspaniałe piosenki i zwyczaje ludowe jakie panowały na terenie naszej gminy. Dzięki tym spotkaniom przypomnieliśmy sobie o naszych chrześcijańskich korzeniach, bo przecież my wzrastaliśmy w tej kulturze gdzie te podstawowe zasady rodzina, dobro były najważniejsze – powiedział Radiu Podlasie Grzegorz Arasymowicz Wójt Gminy Sarnaki.

Oprócz występów zespołów i wspólnego śpiewania było wiele atrakcji m.in. warsztaty kulinarne, rękodzielnicze, pokazy tkactwa i wyplatania koszy a także zagroda ze zwierzętami.
POSŁUCHAJ


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
a może by tak :)))) Wt. 14.03.2023 17:24:58

Poprawcie galerię zdjęć nie widać zdjęć w wielu waszych artykułach!