Łosice

100. urodziny Henryki Samoć

Region Wt. 21.11.2023 18:10:15
21
lis 2023

W sobotę, 18 listopada w Huszlewie odbyło się urodzinowe przyjęcie pani Henryki Samoć. W tym wyjątkowym dniu jubilatce towarzyszyła najbliższa rodzina, przyjaciele, mieszkańcy wsi Huszlew oraz władze samorządowe. Gratulacje i życzenia kolejnych długich lat życia w zdrowiu i szczęściu pani Henryce osobiście złożył Wójt Gminy Huszlew – Stanisław Stefaniuk wraz z Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego – Donatą Daniluk, wręczając list gratulacyjny, kwiaty oraz upominek.

Wójt odczytał również życzenia i gratulacje od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Wśród prezentów przekazanych przez przybyłych gości znalazł się też taki wyjątkowy. Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Łosicach Jacek Stachowicz przekazał wraz z życzeniami decyzję Prezesa KRUS o przyznaniu honorowego świadczenia pieniężnego. Kwiaty jubilatce wręczyła Ewa Sarnowska - pracownik KRUS.

Pani Henryka Samoć urodziła się 14 listopada 1923 roku w Żurawlówce jako najstarsza córka Jana i Agnieszki Pawłowskich. Tuż po wojnie, jesienią 1946 roku poślubiła swojego ukochanego narzeczonego Jana Samocia i zamieszkała w rodzinnej wsi męża, w Huszlewie. Przeżyli wspólnie ponad 30 lat. Pani Henryka zawsze podkreślała, że stanowczy charakter i wiara w dobry obrót spraw pozwoliły jej doczekać szczęśliwego powrotu narzeczonego z obozu i poślubić mężczyznę, którego kochała. Wspólnie przetrwali trudny powojenny okres, zmagając się nie tylko z powszechnie panującym niedostatkiem, ale także przeszłością męża, byłego żołnierza AK z Oddziału Partyzanckiego „Zenona” 34. Pułku Piechoty 9 Podlaskiej Dywizji AK.

Jubilatka doczekała się czwórki dzieci, sześciorga wnucząt, siedmiorga prawnucząt i jednej praprawnuczki. Zawsze bezpośrednia, otwarta, nigdy nie tłumi emocji i nie zamartwia się na zapas. Uwielbia ponad wszystko kwiaty, ogród i … jak każda kobieta, ładne stroje. Jeszcze po osiemdziesiątce chętnie wsiadała na rower albo spacerowała. Recepta na długie życie leży według jubilatki zawsze w rękach Boga, ale by przeżyć życie szczęśliwie, potrzebna jest przede wszystkim miłość i bliscy, na których można liczyć.Małgorzata Litwińczuk
Donata Daniluk
Fot. Małgorzata Litwińczuk
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.