Łosice

80. rocznica akcji V2. Dwie miejscowości, jedna historia

Region Śr. 22.05.2024 14:39:57
22
maj 2024

Wiosną 1944 roku Żołnierze Armii Krajowej zamaskowali jeden z pocisków , który nie wybuchając, zarył w ziemię w nadrzeczne mokradła rzeki Bug , w okolicach wsi Kózki. Tym razem na miejsce upadku pierwsi dotarli partyzanci z 22 pp. AK. Przy pomocy miejscowej ludności zamaskowali rakietę. Następnie rakieta V2 została przez nich rozmontowana i przetransportowana do Londynu. Dzięki temu rozszyfrowano tajemnicę pocisku, który został stworzony w celu zniszczenia stolicy Wielkiej Brytanii.

W centrum Sarnak znajduje się pomnik upamiętniający uczestników akcji AK w Sarnakach. Przedstawia rzeczywistej wielkości wbitą w ziemię rakietę V2. Przed pomnikiem znajduje się tablica z napisem „Oni ocalili Londyn”. Uczestnikom akcji AK w operacji V2. Pomnik został odsłonięty w 1995 roku.

21 maja w Sarnakach odbyły się główne tegoroczne uroczystości upamiętniające 80. rocznicę akcji V2. W kościele parafialnym Sarnakach została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Pod pomnikiem upamiętniającym uczestników akcji AK zostały złożone wieńce. Następnie w Szkole Podstawowej imienia Bohaterów Akcji V2 w Sarnakach odbyła się okolicznościowa część artystyczna przygotowana przez Szkołę Podstawową w Sarnakach i Niepubliczną Szkołę Podstawową im. Akcji III Most w Przybysławicach w województwie małopolskim. Od 2010 roku Szkoła Podstawowa im Bohaterów Akcji V2 w Sarnakach współpracuje z Niepubliczną Szkoła Podstawową imienia Akcji III Most w Przybysławicach w województwie małopolskim. Szkoły łączy jedna historia - Akcja V2.

- Te uroczystości to jest czas, aby się na chwilę zatrzymać i pomyśleć, dlaczego mamy wolną Polskę - mówił Grzegorz Arasymowicz wójt gminy Sarnaki.

Materiał przygotował Sławomir Karczewski.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Alicja Wawryniuk Pon. 03.06.2024 17:23:14

Piękny nasz zespół ludowy. Jaką ma nazwę?.