Siemiatycze

Gmina Perlejewo ma swój herb

Region Pt. 01.03.2024 18:18:15
01
mar 2024

Gmina Perlejewo ma swój herb. O jego przyjęciu zdecydowała jednogłośnie Rada Gminy Perlejewo podczas uroczystej sesji w czwartek, 29 lutego. Herb zgodnie z obowiązującymi przepisami musi spełniać dwa podstawowe warunki, musi być zgodny z zasadami heraldyki i z miejscową tradycją historyczną.

- Opracowując herb posłużyliśmy się symbolami dawnych rodów, które mieszkały na tych ziemiach. To fundatorzy kościołów w Perlejewie i Grannem - mówił współautor herbu, pasjonat heraldyki Kamil Wójcikowski.

Projekt herbu gminy Perlejewo po trzech latach badań uzyskał pozytywną opinię Komisji Heraldycznej, jest na nim srebrna rękawica z trzema złotymi kamieniami na czerwonym tle, herb nawiązuje do herbów fundatorów dwóch parafii leżących na terenie gminy.

W 1407 roku bracia Leszczyńscy z Leszczki ufundowali kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, Ciała Chrystusowego, Wniebowzięcia NMP i Wszystkich Świętych w Perlejewie. W 1491 roku rodzina Wesztortowiczów ufundowała w Grannem pierwszy kościół pw. św. Mikołaja, Wniebowzięcia NMP, św. Jana Chrzciciela oraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika. To właśnie do ich herbów sięgnęli twórcy herbu gminy Perlejewo.

Na pamiątkę tego niecodziennego wydarzenia obecni na sesji radni, sołtysi, urzędnicy i zaproszeni goście otrzymali przypinki z wizerunkiem herbu gminy Perlejewo, które osobiście wręczał wszystkim wójt Jakub Wierzbicki. Wydarzenia te miały miejsce na 50. sesji VIII kadencji Rady Gminy Perlejewo. Sesja była też okazją do podsumowania kadencji i jej dorobku oraz podziękowania mieszkańcom i gościom wspierającym rozwój gminy.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
bogdan rolnik Sob. 02.03.2024 12:33:09

jak z miejscową tradycją ma być zgodny to kieliszek i swierzonka powinna na nim być