Łosice

Koniec blokady rolniczej w Kózkach

Region Wt. 13.02.2024 13:38:10
13
lut 2024

Droga Krajowa nr 19 w Kózkach, na odcinku Sarnaki – Siemiatycze jest już przejezdna. Przez cztery doby trwała tam blokada rolnicza. 13 lutego rano, miejsce protestu odwiedził Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, który zapoznał się z oczekiwaniami rolników.

- Przedstawiliśmy wiceministrowi listę naszych oczekiwań. Minister punkt po punkcie analizował co może zrobić. Są punkty, w których uzyskamy satysfakcjonujące rozwiązania – mówi Andrzej Terlikowski, organizator protestu.

Większość postulatów rolników dotyczyła likwidacji unijnego „Zielonego Ładu” oraz zachowania napływu produktów rolnych i żywności z Ukrainy. Rolnicy zgłaszali również m.in. przywrócenie do 2 złotych stawki zwrotu akcyzy za paliwo, oraz potrzebę dopłaty do materiału siewnego i rekompensaty do sprzedaży zbóż na poziomie z 2023 roku. Z ministrem mamy się spotkać za miesiąc. Czekamy na konkretne działania ze strony rządowej – mówi organizator strajku, Andrzej Terlikowski.

Teren po blokadzie został już uprzątnięty. Ruch drogowy odbywa się normalnie.

Rolnicze protesty odbywały się 9 lutego na terenie całego kraju. W ponad 250 miejscach zablokowano drogi. Protesty zazwyczaj kończyły się tego samo dnia. Blokada w Kózkach trwała do dziś.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

3 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Do Grzegorza Czw. 15.02.2024 15:43:45

Panie Grzegorzu , proszę się zapoznać z listą głosujących w Eurokołchozie za Zielonym Ładem i pakietem 55. Nie znajdziesz tam Pan nikogo z PiS-u tylko zdrajców z PO, Lewicy i PSL czyli ZSL . Patrz Pan retrospektywicznie.

Grzegorz Śr. 14.02.2024 07:26:09

Czy rolnicy zapomnieli kto się zgadzał na ZIelony Ład? Podpowiem - ekipa która rządziła przez ostatnie 8 lat, teraz nadchodzi coś co było już dawno do przewidzenia. Gdzie wtedy byli protestujący? Podpowiem również - słuchali słodkich słówek premiera Morawieckiego że przecież to nie wejdzie u nas, a po cichu zgadzał się na wszystko, wielki przeciwnik UE. Na przyszłość słuchajcie ludzi którzy od początku temat sygnalizują, a nie reakcja dopiero wtedy jak ręka już jest w nocniku. Trochę więcej interesujcie się Państwo niż tylko tym, co jutro ugotować, patrzcie bardziej perspektywicznie...

Rolnik Czw. 15.02.2024 17:03:16

My wiemy, kto popiera i popierał zielony ład. Ty niestety nie. Ale możesz się dowiedzieć, jeśli potrafisz czytać ze zrozumieniem. Wyniki głosowań są dostępne w internecie.