Biała Podlaska

Leśnicy pielgrzymowali do Pratulina

Region Pt. 21.06.2024 23:15:12
21
cze 2024

Od dziesięciu lat leśnicy z naszego regionu spotykają się w sanktuariach Południowego Podlasia. W tym roku przybyli do Pratulina, aby za wstawiennictwem bł. Męczenników Podlaskich dziękować za miniony rok i upraszać o łaski dla siebie i swoich rodzin oraz na kolejny rok pracy.

W tym roku było kilka okazji do świętowania - było to już 10. pielgrzymka, ale w tym roku obchodzona jest także 100. rocznica istnienia Lasów Państwowych oraz 80. rocznica istnienia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. W tym roku obchodzona jest także 150. rocznica męczeńskiej śmierci Wincentego Lewoniuka i jego 12 Towarzyszy, stąd też zapadła decyzja, aby uroczystość odbyła się w Pratulinie.O świętowaniu oraz o sytuacji w RDLP w Lublinie opowiedział Mariusz Kiczyński, zastępca lubelskiego dyrektora RGLP w Lublinie.Eucharystii przewodniczył Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie położona jest w południowo – wschodniej części kraju. W skład RDLP w Lublinie wchodzi 25 nadleśnictw: Biała Podlaska, Biłgoraj, Chełm, Chotyłów, Gościeradów, Janów Lubelski, Józefów, Krasnystaw, Kraśnik, Lubartów, Międzyrzec Podlaski, Mircze, Nowa Dęba, Parczew, Puławy, Radzyń Podlaski, Rozwadów, Rudnik, Sarnaki, Sobibór, Strzelce, Świdnik, Tomaszów, Włodawa oraz Zwierzyniec. Nadleśnictwa te zarządzają lasami Skarbu Państwa leżącymi na obszarze trzech województw:
• lubelskiego,
• podkarpackiego (nadleśnictwa: Nowa Dęba, Rozwadów, Rudnik oraz część nadleśnictw: Biłgoraj, Gościeradów, Tomaszów i Janów Lubelski),
• mazowieckiego (nadleśnictwo Sarnaki).


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Izabela Chajkaluk
+48.500106004

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Podlasiak Sob. 22.06.2024 17:31:33

Pani Izo proszę pamiętać, że na południowym Podlasiu nie ma miejscowości Międzyrzec. Zapewne miała pani na myśli Międzyrzec Podlaski. Z poważaniem 71 - letni Podlasiak.