Siemiatycze

O wysokości czynszów na sesji i w kampanii wyborczej

Region Czw. 29.02.2024 08:15:46
29
lut 2024

Dyskusja o wysokości czynszów w blokach należących do Spółdzielni Mieszkaniowe w Siemiatyczach nie znajdowała się w programie sesji Rady Miasta Siemiatycze (28 lutego), nie był też planów o dyskusji nad programem wyborczym kandydata na burmistrza, tymczasem oba nieplanowane tematy pojawiły się na sesji i niemal ją zdominowały.

Wysokość czynszów w mieszkaniach spółdzielczych w Siemiatyczach to temat który wywołuje ogromne emocje i wiele dyskusji. Pojawił się na ostatniej sesji rady miasta głównie z racji obecności prezesa spółdzielni Roberta Tołwińskiego, który został zasypany pytaniami, sam też zadawał pytania. W dyskusji uczestniczyli radni, burmistrz, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Czynsze są wysokie, co nie od dziś wywołuje sprzeciw mieszkańców a w ostatnich latach dwukrotnie już nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa spółdzielni. Kandydat na burmistrza Przemysław Chraniuk w swojej kampanii odnosi się do wysokości czynszów i przekonuje, że chce je obniżyć. Do tego odniósł się prezes PK Mariusz Pyzowski dopytując jak kandydat na burmistrza chciałby to zrobić. Także Piotr Siniakowicz urzędujący burmistrz ubiegający się o reelekcję oczekiwał od radnego Chraniuka, że na sesji odpowie w jaki sposób chce obniżyć czynsze. Radny nie chciał rozwijać tego tematu odpowiadając, że nie jest to miejsce ani czas na debaty przedwyborcze.

Po sesji zapytaliśmy mieszkańców jakiej wysokości czynsz płacą obecnie i tak np. jest to 1450 zł za 72 m, czy ponad 1 000 zł za 49 metrów. Od pewnego czasu mieszkańcy bloków otrzymują wyliczenie czynszu z informacją, które jego składowe są zależne od spółdzielni a które nie. Do kosztów niezależnych do samej spółdzielni zaliczane jest ogrzewanie, woda, ścieki, śmieci.

Nie była to jedyna dyskusja pomiędzy Piotrem Siniakowiczem a Przemysławem Chraniukiem. Radny pytał bowiem o nagrody, które zgodnie z Kartą Nauczyciela powinny być wypłacane nauczycielom.

- Z tego co jestem zorientowany przynajmniej w jednej szkole już w tym roku budżetowym takie nagrody zostały wypłacone i mam pytanie do pana burmistrza, czy taka pula nagród jest jeszcze w tym roku przewidywana – pytał radny Chraniuk.
- Jest pan słabo poinformowany, 22 lutego wszystkie szkoły dostały pieniądze – odpowiadał Piotr Siniakowicz.
- Tak, tak pani burmistrzu, ale czy jeszcze są przewidywane takie nagrody w tym roku budżetowym? - P. Chraniuk
- Ale wszystkie szkoły dostały zaległe nagrody, jeśli będą w tym roku przewidziane... - P. Siniakowicz
- Czyli to były zaległe z tamtego roku? - P. Chraniuk

- Zaległe z tamtego roku. Szkoły były poinformowane, że przesuwamy ponieważ poprzedni rząd strasznie prześladował samorządy, mieliśmy problemy finansowe. No jak widzimy zmiana rządu spowodowała to, że dotacje na oświatę 2,6 mln, następna dotacja na przedszkola, 600 tys, także mamy te zaległości, które musimy nadrobić, dlatego to przesunięcie było, nauczycielom było obiecane, że te pieniądze w ramach możliwości przekażemy. 22 i 23 lutego były pieniądze wypłacone.

Kolejna wymiana zdań związana była ze wsparciem organizacji pozarządowych, gdzie po raz siódmy z rzędu wniosek Klubu Sportowego Cresa Siemiatycze został odrzucony, podobnie jak we wcześniejszych latach jako powód podano błędy formalne we wniosku. Burmistrz mówił, że wszyscy inni potrafią pisać wnioski, tylko Cresa sobie z tym nie radzi. Radny Chraniuk wyraził nadzieję, że pisząc po raz ósmy, zrobią to dobrze i pieniądze z miejskiego budżetu dostaną. Do tego wątku dołączył radny Jerzy Korowicki sugerując, że komisja, która rozpatruje wnioski powinna poinformować osobę piszącą wniosek. -To normalna ludzka sprawa, mówił Korowicki. Burmistrz odpowiadał, że nie słyszał, by ktoś zdający egzamin na Prawo Jazdy gdy nie zda tego egzaminy był informowany przez komisję jak powinien jeździć. W tym punkcie padało jeszcze wiele argumentów, nie osiągnięto porozumienia.

Cały przebieg sesji można było obserwować podczas transmisji on-line, będzie można do tego wrócić, gdy zostanie ona udostępniona na stronie BIP UM Siemiatycze, co zwykle ma miejsce kilka tygodni po transmisji.

Foto: ABol / Archiwum
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Agnieszka Bolewska-Iwaniuk
+48.600262129

27 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Konusek Pt. 01.03.2024 19:16:51

Oj jak ten wielki Jarek wam przeorał banie to szok

Krzysztof Czw. 29.02.2024 15:51:14

Arogancja i buta burmistrza i prezesa PK przekracza wszelkie dopuszczalne normy; Radny Chraniuk zadaje grzecznie pytania, Pyzowski i Siniakowicz zamiast w tym samym stylu odpowiedzieć to odszczekują i biją w jego program wyborczy. Przecież to sesja rady miasta a nie debata wyborcza? Czy ci dwaj panowie, bądź co bądź, politycy z najwyższej lokalnej polki( burmistrz, prezes- radny powiatowy ) nie wiedzą, że atakowanie na sesji rady miasta radnego- kandydata na burmistrza w zbliżających się wyborach, o jego program wyborczy, ma cechy niedozwolonej agitacji wyorczej? A na to jest już paragraf. Powodzenia panowie, oby tak dalej! Swoją bufonada przysłużycie się miastu!

Never Czw. 29.02.2024 15:15:56

PO CO W OGOLE ZABUERA GLIS I IRZYVHODZI PREZES KOMUNlnej.Teeaz do wiadomości tego prezesa że osoby z jego rocznika nue zagłosują na obecnego włodarze dlarego że właśnie to on jest Prezesem i zrobił go Burmistrz obecny.

kikis Czw. 29.02.2024 18:34:23

bo go oczerniają ze ma drogie ciepło bo węgiel kosztował 500 a potem 3000 wiec powinien sam ze swojej kasy zapłacić bo ma być tanio bo rządzili patrioci

madzia Czw. 29.02.2024 14:55:28

Tłuka ciężko słuchać, a cóż dopiero popierać

Janek Śr. 03.04.2024 13:08:54

Pan burmistrz chyba nie wie, że zdając na prawo jazdy dostaje się dokładnie zaznaczone co zrobiło się źle 🤭

Żenada Czw. 29.02.2024 15:32:24

ale tam pacynki ?

Adamoxd Pt. 01.03.2024 17:41:13

Nie ma jak to Chraniuka zobaczyć z Martyną na wózku inwalidzkim byłą jego uczennicą.... Teraz taki ważny łapie za serca a dziewczynę w szkole nosili po schodach bo nie było windy i podjazdów...

hahaha Czw. 29.02.2024 13:12:52

Chraniuk nic nie wie o życiu cały czas nauczycielem i mu się należy on myśli że powie ze trzeba obniżyć to wszyscy padną na kolana i zejdą z cen .... trzeba skończyć z rozdawnictwem to wtedy będą pieniądze mam na myśli 800 plus

Krzysztof Pt. 01.03.2024 16:28:43

Przypomnij mi prosze, kim był Siniakowicz i co robił zanim został burmistrzem? Bo wydaje mi się, że krowom w armirze paszporty wystawiał. Wow!! Klękajcie narody!! Nawet więc nie porównuj

Radek R. Sob. 02.03.2024 03:39:05

Ale ma więcej taktu i wykształcenia . A radny Chraniuk jak dostanie karteczkę z pytaniami od starosty to je zada a sam nic nie wymyśli . Proszę odtwórz poprzednie sesje był nieobecny a teraz przed wyborami rampem ożył

Krzysztof Sob. 02.03.2024 10:52:28

No niestety ale wykształcenie nie zawsze idzie w parze z mądrością. Na których sesjach radny był nieobecny odkąd jest radnym? Proszę otwórz sesje i zobacz jak burmistrz reaguje na zadawane przez radnego pytania. Takt jest cechą mu obca

Satyryk Czw. 29.02.2024 19:57:19

W końcu w Spółdzielni jest prezes który się odzywa i ma coś do powiedzenia

Never Czw. 29.02.2024 15:13:55

CHWILA CHWILA JAKI RZAD ZAWSZE POPRZEDNI RZAD MORAWUECKIEGO WINNY TYLKO NIE SAMORZAD Z BURMISTRZEM WSZYSTKO CO NSJGORSZE TO RZAD PRAWICOWY traktowal przesladujsc samorzady.Vos niesamowitego.Wifzialem inne samorzafy ktire nie mialy takich problemów i rozwijały miasto.Jezeli swoje błędy vhcexsiexzwalic na rząd informując o irzesladowsniach to już jest znak że to wina samorządu.

Antoni Czw. 29.02.2024 14:25:38

Panie Burmistrzu egzaminator a nie komisja błędy wskazuje ma to zresztą odzwierciedlenie w karcie egzaminacyjnej. To śmieszne że nie daje się możliwości poprawy błędów formalnych.. Pewnie te bezbłędne były idealne…

Zmęczony obywatel Czw. 29.02.2024 12:14:56

Prześladował samorządy.... A na co poszła kasa z Polskiego Ładu od rządu PiS ????? Tak prześladował, że aż 8.000.000 mln miasto dostało .Tylko na co ??? Kto jest w stanie powiedzieć gdzie ta góra kasy.... Kasą trza umieć zarządzać !!!! Widzimy po czynszach.

Wojtek Pt. 01.03.2024 08:46:51

Wy to jednak nic nie rozumiecie. Rząd PiS uciął wpływy samorządów z podatku PIT i CIT(tak, podatki płacisz zawsze i wszędzie, nawet jak kupujesz w sklepie herbatę to płacisz podatek). Samorządy żyją przede wszystkim z wpływów z podatków. PiS zmienił prawo aby wpływy z podatków trafiały przede wszystkim do budżetu centralnego. To jest to o co chodziło burmistrzowi. Pieniądze z Polskiego Ładu to myślisz że są rządowe? Nie, rząd nie ma swoich pieniędzy, on ma nasze pieniądze i łaski nie robi, że daje dotacje na projekty związane z naszym miejscem zamieszkania. Poza tym zastanawiałeś się jak finansowany był Polski ład? Nie? Pewnie dlatego że nie ma jasnego finansowania tego projektu, gdyż jest to projekt na kredyt. Sam Morawiecki mówił że pokryją go pieniądze… z Unii. Tej wielkiej złej Unii która była najgorszym złem dla PiSu. A poza tym przypomnieć Ci walkę burmistrza o dotację na basen z Urzędu Marszałkowskiego rządzonego przez PiS? Urząd robił wszystko aby nie dać dotacji, burmistrz wielokrotnie się odwoływał i w końcu to on wygrał. Jeśli myślisz że to był przypadek iż urząd nie robił tego z powodów politycznych to jesteś naiwny. A do Krzysztofa - nie wiem czy zauważyłeś, ale regularnie na stronie powiatu i profilach z nim związanych pojawiają się zdjęcia starosty jak coś podpisuje, jak coś otwiera itp. Na prawie każdym zdjęciu pozuje starosta. Tego jest stokroć więcej niż u burmistrza, jak tak dalej pójdzie to będą niedługo tam relacje zdjęciowe ze śniadań i obiadów wielmożnie panującego. I Ty coś śmiesz pisać o lansie burmistrza?

Krzysztof Pt. 01.03.2024 15:00:24

Powiat siemiatycki publikuje wiadomości na swoim oficjalnym profilu informacyjnym. W imieniu powiatu zobowiązania zaciąga starosta i drugi członek zarządu powiatu, stąd zwykle na zdjęciu jest ich dwójka, dyrektor PZD i wykonawca. Nie rozumiem, dlaczego widzisz coś złego w tym, że oficjalny profil poinformuje mieszkańców, że zawarto umowę np na 10 mln zł.? To są poważne inwestycje za poważne pieniądze. Informuje się mieszkańców o istotnych sprawach, a nie jakaś błazenada z pudrowaniem nosa czy bieganie z komórką w ręku po ulicy i filmowanie lamp ulicznych ( nita bene inwestycja i koszty poniesione przez gddkia)

Wojtek Pt. 01.03.2024 18:38:21

Jeśli ktoś widzi coś złego to Ty w tym że burmistrz na swoim prywatnym profilu wstawia swoje prywatne zdjęcia jak i opowiada o tym co się w mieście zmienia, nawet małe rzeczy. Specjalnie wszedłem na aktualności powiatu - 30 ostatnich wiadomości, cały luty i kawałek stycznia, 3 strony newsów licząc od dzisiaj. Jasniewielmozny znajduje się na 12 zdjęciach czołówkowych. Zdjęć na których też jest inny członek zarządu jest aż… 4. Wśród newsów zaproszenia na badania, na spotkania i dużo chwalenia się jakie to papiery podpisał w świetle aparatu jasniewielmozny. No i oczywiście zaproszenie do posłuchania wywiadu z nim. Dla porównania burmistrz o swoim udziale w programie telewizyjnym poinformował na swoim prywatnym koncie. Wchodzę zatem na stronę urzędu miasta. Newsy podobne jak zaproszenia na badania, spotkania, kiermasze czyli podstawowe info miejskie. Chcesz informacje o przetargach, rozstrzygnięciach? Idziesz na BIP i masz konkretne informacje z załącznikami i bez zdjęć. A teraz wyzwanie dla Ciebie - policz na ilu zdjęciach czołówkowych jest burmistrz. Mniej czy więcej niż jasniewielmozny? A jak chcesz inwestycji z której uczyniono obrazek propagandowy a do której starostwo nie dołożyło grosza a jego zadaniem było jedynie wydanie decyzji administracyjnej to też taką bez problemu znajdę. Miecz propagandowy jest obosieczny.

Krzysztof Sob. 02.03.2024 14:27:52

Nazywając starostę per. jaśniewielmożny zdradzasz niestety swój niezdrowy i negatywny stosunek do tej osoby. Być może masz swoje powody- nie pytam i nie wnikam. Ja burmistrza nazywam po prostu burmistrzem albo po nazwisku. Dlatego nie zamierzam spierać się na argumenty z człowiekiem niezdrowo nastawionym do dyskusji bo wiem, że to nie ma sensu. Nie zamierzam też oglądać zdjęć obu panów i liczyć, który ma więcej, bo po ani mi się chce, ani nie mam na to czasu. Burmistrz wszystko publikuje na swoim profilu prywatnym... dlaczego? zobacz jaką ma oglądalność jego profil prywatny a jaką publiczny. Poza tym, na prywatnym pousuwał już ze znajomych każdego, kto ma inne zdanie od niego, więc może się tam smiało promować i mieć pewność że zbierze same lajki i serduszka. Pozdrawiam serdecznie i życzę spokojnej niedzieli.

Adam Cichy Sob. 02.03.2024 03:44:01

Tylko trzeba pisać prawdę a nie wszystko przypisywać sobie

Krzysztof Czw. 29.02.2024 18:43:03

No jak to gdzie? Samochody służbowe, wyjazdy służbowe, fejsbukowe lansowanko live i sweetfocie, pudrowanie nosa, comiesięczna pensja prezesa PK, uroczyste otwarcie trawnika i ławeczki.. to nie są tanie rzeczy proszę Pana! Co tam mieszkańcy i ich potrzeby. Są ważniejsze sprawy, prawda?

Absolwent Sob. 02.03.2024 03:45:42

A starosta to rowerem jeździ jak Ojciec Mateusz co ? Kasę też puszcza na prawo i lewo a i wypłata spora

Krzysztof Sob. 02.03.2024 10:50:04

Na prawo i lewo?? Podaj szczegóły? Dowody? Źródła? A jak nie to zamilcz mały człowieku na zawsze

obatel Czw. 29.02.2024 18:32:37

no widzimy zalewy, basen ,remontowane szkoły

matematyk Pt. 01.03.2024 09:02:07

Zwykły obatel nie wie, bo burmistrz się tym nie chwali, że otrzymał od rządu i samorządu pisowskiego w latach 2019 - 2023 ponad 78 milionów złotych dofinansowania. W jaki sposób wpłynęło na jakość życia mieszkańców?

Darek Niedz. 03.03.2024 11:25:39

Wszelkie dobra ,które poczynił Pan i Władca Pioter to poczynił za pieniądze , które dostał od Rządu PIS oraz od zarządu województwa który zarządzał PIS. Powinien dziękować dla PIS