Łosice

Obchody Dnia Patrona w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łosicach

Region Wt. 27.02.2024 14:56:27
27
lut 2024

Dzień Patrona to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu Szkoły Podstawowej nr 2. Od wielu lat w tym dniu wspomina się postać Mikołaja Kopernika, wybitnego uczonego, człowieka, który z uporem maniaka szukał prawdy o wszechświecie, obalał stereotypy, realizował swoje marzenia. Szkoła Podstawowa nr 2 Dzień Patrona obchodziła w środę, 21 lutego.

Tegoroczna uroczystość przebiegała pod hasłem „Przez trudy do gwiazd”. Gwiazdy to symbol dalekosiężnych, ambitnych celów i ideałów, symbol spełniającego się marzenia, sukcesu, zwycięstwa mądrości, dlatego stały się motywem przewodnim akademii.

Upór, odwaga, pracowitość, wiedza, zainteresowania, wiara w siłę marzeń, intuicja, wszechstronne wykształcenie i pokonywanie trudności doprowadziły Mikołaja Kopernika na sam szczyt. Jednak prowadziła tam droga długa i ciężka - „Przez trudy do gwiazd”. Astronom sięgał gwiazd w czasach, kiedy nauka robiła powolne kroczki do przodu i dzięki temu może być wzorem dla nas, jak nie rezygnować z ambicji, przezwyciężać przeszkody, zamieniać marzenia w rzeczywistość.

Scenariusz akademii opracowała Marzanna Tarasiuk - nauczycielka języka polskiego. W części artystycznej wystąpili uczniowie klas 0B, IA, IIA, IIIA, IVA, VIIA przygotowani przez wychowawców Annę Chomiuk, Paulinę Żabicką, Małgorzatę Iwanowską, Joannę Nowaczek-Jakimiuk , Ewę Bazyluk, Ewelinę Radziejewską i Joannę Kałabun. W organizację włączyli się nauczyciele – Irena Nestioruk, Edyta Kucewicz, Łukasz Borychowski. Uroczystość uświetnili swą obecnością przybyli goście: burmistrz Miasta i Gminy Łosice Mariusz Kucewicz, absolwent szkoły, przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Ewa Hornowska, kierownik Zespołu ds. Oświaty, Wychowania i Kultury Urszula Konewko, ks. kan. Sławomir Kapitan dziekan dekanatu łosickiego, Barbara Miechowiecka dyrektor SP nr 2 oraz Agata Sidoruk wicedyrektor SP nr 2.

Ciekawy program artystyczny, tematycznie dobrane wiersze i piosenki, utwory grane na skrzypcach i pianinie, taniec, kostiumy, scenografia, klimat epoki odrodzenia, złoto-srebrne konfetti w kształcie gwiazd i słodkie podarunki pozostaną na długo w pamięci uczestników.

Tradycyjnie luty przebiegał w placówce pod hasłem konfrontacji z osobą patrona i jego dokonaniami. W bieżącym roku zorganizowano w szkole dwa konkursy: plastyczny – „Dzień z życia Mikołaja Kopernika” oraz artystyczny – „Być jak Kopernik” na przygotowanie oryginalnego przebrania sobowtóra astronoma.

Wszystkie klasy pod czujnym okiem wychowawców realizowały też zlecone zadania: „Z Kopernikiem w tle” – przygotowanie scenografii w formie fotoramki, fotościanki, fotobudki nawiązującej do postaci Mikołaja Kopernika, Jego życia, zainteresowań i pracy oraz „Astronomiczne pierniczki” – przygotowanie kolorowych dekoracyjnych pierniczków z motywem charakterystycznym dla zainteresowań Kopernika, które osłodziły Dzień Patrona. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na uroczystej akademii, która miała miejsce 21 lutego. Zwycięzcy konkursów otrzymali pamiątkowe dyplomy.


Tekst: Marzanna Tarasiuk
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
kamil Śr. 28.02.2024 02:41:56

No no 8gwiazdek- odważnie