Łosice

Rolnicy będą protestować w Kózkach

Region Wt. 06.02.2024 12:30:35
06
lut 2024

Rolnicy z powiatu łosickiego w piątek, 9 lutego wezmą udział w Ogólnopolskim Strajku Generalnym Rolników. Będą protestować w Kózkach, na odcinku drogi krajowej nr 19 Łosice – Siemiatycze.

Akcja protestacyjna będzie polegała na zablokowaniu jednego pasa ruchu. Weźmie w niej udział około 100 rolników. Protest rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do 13 lutego.

Rolnicy w całym kraju sprzeciwiają się polityce rolnej Komisji Europejskiej. Domagają się likwidacji „Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i „Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej” w proponowanym kształcie. Rolnicy sprzeciwiają się też bezcłowemu importowi produktów rolnych i żywności z Ukrainy, który ich zdaniem destabilizuje polski rynek.

Fot. arch.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

8 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Polak Wt. 06.02.2024 11:00:35

Ogólnopolski Strajk Generalnym Rolników jest część Europejskich protestów rolniczych, które już odbywają się niemal w każdym kraju EU! Zielony ład jest częścią zielonej rewolucji, która to chce uczynić Europę zero-emisyjną! Co to oznacza w praktyce: zero samochodów i ciężarówek z silnikiem spalinowym (tylko auta elektryczne, kogo będzie stać na samochód elektryczny, tylko bogaczy!), zero rolnictwa (żywność z importu z ukrainy, z Ameryki Południowej, gdzie nie ma żadnych przepisów odnośnie jakość produktów), prąd tylko z OZE (zero węgla, atom max 10%, co zrobimy jak znowu wybuchnie wulkan i spadnie nasłonecznienie jak w 2010 - wybuch wulkanu na Islandii, będziemy kupowali brudny prąd z Algierii i innych krajów, jak to miało miejsce gdy awaryjnie wyłączono Bełchatów, bądź w ekologicznej Finlandii, gdy z powodu niedoboru energii importowała prąd z brudnego polskiego węgla!), ogrzewanie domów tylko prądem (węgiel, drewno, gaz itp. będą nielegalne). Zanim zaczniecie narzekać na rolników i ich luksusowe zagraniczne ciągniki kupione na kredyty, po to aby pracowały i na siebie zarabiały (UE chce aby rolnik ugorował 4% (docelowo ma być to 10%) swojej ziemi i płacił oczywiście wszystkie podatki, to tak jakbyś miał wyrzucić do koszta 10% swojej pensji netto, bo tak ci karze UE!) przyłączcie się do nich, pomachajcie im! Kto z was jeździ polskim samochodem (polonezem, warszawą, żukiem, syrenką - bez klimy, bez wspomagania, bez radia, bez elektrycznych szyb itp)? Ciągnik to miejsce pracy, gdzie rolnik w sezonie spędza nawet 16 godzin dziennie ,wiec chyba należy mu się jakiś komfort i odrobina wygody! Zachodnie społeczeństwa popierają protesty rolników, wiedzą że pośrednio te protesty dotyczą też ich sytuacji, która się pogarsza przez decyzje UE! Tylko silne i zjednoczone społeczeństwo może coś zmienić na lepsze, nie dajmy się podzielić! Zjednoczony naród to silny naród, podzielony naród to słaby naród i politycy o tym doskonale wiedzą, chcą nas podzielić, bo się boja silnego, zjednoczonego narodu! Nie dajmy im się podzielić, niech zaczną się nas bać! Oni nas nie są do niczego potrzebni, to oni nas potrzebują, bez nas są nikim! To my daliśmy im prawo do rządzenia i mają rządzić w naszym interesie, a nie ukraińskich oligarchów (ponad 50% rolnictwa ukrainy należy do oligarchów, firm zagranicznych, banków, funduszy inwestycyjnych itp), czy urzędasów z UE! Murem za Polskim/ Europejskim rolnictwem!

Kamil Czw. 08.02.2024 08:41:26

Już z tymi 16 godzinami w traktorze nie przesadzaj chyba że pod sklepem ale to na ławce a nie w traktorze

Rolnik Czw. 08.02.2024 11:14:15

Zapraszam w lipcu/ sierpniu/ wrześniu podczas okresu żniw i na prace pożniwne, kiedy jest wyścig z pogodą i terminami zasiewów. Pola po zbiorach (więc po koszeniu zboża w przerwie miedzy deszczem, po z belowaniu i zwiezieniu słomy z pola) trzeba uprawić, następnie nawieść (wapno), niekiedy jeszcze raz z gruberować, później dać nawozy mineralne, naturalne (teraz jak wywieziesz obornik/ gnojowice to musisz go sfotografować, fotkę wysłać do agencji rządowej, oznaczyć pinezka w aplikacji i przykryć w ciągu 12 godzin), następnie to przykryć i dopiero siew. Oczywiście trzeba przygotować materiał siewny (można kupić gotowy,m ale to nie jest tanie. przygotować to znaczy - przeczyścić i zaprawić). To tak w skrócie. W naszym regionie rzepak powinien być zasiany do 15 sierpnia. Zdarza się, że dopiero po 15 sierpnia pogoda pozwala na duże żniwa (małe żniwa są przeważnie w lipcu - zbiór jęczmienia ozimego i rzepaku). Nie wspominam o orce, która jest czasochłonna.... Nie masz pojęcia o rolnictwie to lepiej nic nie mów. Przyjdź do jednego z rolników na żniwa to zobaczysz jaka to łatwa i lekka praca. Oczywiście w międzyczasie prac polowych trzeba zająć się hodowlo zwierząt. Przygotować pasze, wywieść obornik/ gnojowice, podścielić, nakarmić (nie wszystko jest zautomatyzowane). Rolnicy trzymając krowy muszą je jeszcze 2 razy dziennie wydoić, aby mleczko trafiło do mleczarni. Później takie kartonik mleczka weźmiesz sobie an śniadanie, o tej godzinie kiedy rolnik już będzie doił krowy. Jeszcze coś dopowiedzieć? ;)

Zatroskany o Polskę Czw. 08.02.2024 19:37:27

Na zachodzie jadą i leją gnojówkę na parlament w Brukseli , ministerstwo w Paryżu itd. A nasi będą wkurzać niewinnych kierowców w Kózkach . Opamiętajcie się , Nie znacie drogi do Hołowni i Tuska ?

Kamil Pt. 09.02.2024 06:15:15

Podziękujcie Kowalczykowi to trochę on reszte telus pomógł się pogrążyc rolnikom

Julek Sob. 10.02.2024 12:56:42

A co ma do tego Tusk? Tamten rząd winny, ten od dwóch miesięcy.

Rolnik Pt. 09.02.2024 09:02:39

Drodzy rodacy, głosujcie na porządnych ludzi. Wtedy pani Spurek, Biedroń nie będą decydować o ważnych sprawach dla Polski. Jak i z kim głosuje PSL, nad tym też warto się zastanowić wreszcie!

problemy rolników to wina PIS Pt. 09.02.2024 10:52:42

Jarosław Kaczyński żąda (oficjalnie: "prosi") od komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by ten podał się do dymisji. Powód? Bo Wojciechowski jest - a przynajmniej się tym chwalił - autorem polityki rolnej UE. A ta uderza w interesy rolników (nie tylko polskich).