Łosice

Uroczystości w Olszance

Region Sob. 03.06.2023 11:13:35
03
cze 2023

W piątek, 2 czerwca w Olszance odbyły się uroczystości związane z X rocznicą powołania Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Unitów Drelowskich i XV rocznicą nadania imienia Unitów Podlaskich Szkole Podstawowej w Olszance.

Do Olszanki przybyły delegacje szkół podstawowych, których patronem są Unici, szkoły w Drelowie, Wohyniu i Hrudzie oraz delegacje ze szkół z gminy Olszanka. Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym w Hadynowie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prałat Roman Wiszniewski, Przewodniczący Stowarzyszenia Pamięci Unitów Podlaskich Martyrium. W homilii ks. prałat Bernard Błoński, Prezes Stowarzyszenia Martyrium przybliżył bohaterskie postawy Unitów opisanej w książce ks. Józefa Pruszkowskiego. - Ta pamięć o Unitach trwa i jest w różny sposób utrwalana - mówił ks. prałat Bernard Błoński

Przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. Unitów Podlaskich w Olszance zostały odsłonięte cztery tablice poświęcone pamięci Unitów. Pierwsza zawiera informacje kim byli Unici. Druga opisuje kapliczkę w Olszance. Trzecia tablica przypomina postać bohaterskiego Unity Onufrego Hawryluka. Kolejna tablica opisuje historię Unitek z parafii Mszanna.

- Chcemy, żeby nasi mieszkańcy mogli zapoznać się z historią Gminy Olszanka. Musimy pamiętać o tych wydarzeniach, ponieważ jest to nasza tożsamość – mówił Wojciech Wawryniuk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Olszance.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Unitów Podlaskich w Olszance przygotowani pod kierunkiem Wojciecha Wawryniuka przedstawili inscenizację poświęconą patronom szkoły zatytułowaną „Silni wiarą”.

- W przedstawieniu chcieliśmy zwrócić uwagę, że w życiu są ważniejsze rzeczy od telefonu, czy liczba lajków na różnego rodzaju portalach społecznościowych. Ważny powinien być w naszym życiu szacunek dla drugiego człowieka. Powinniśmy się uczyć rzeczy dobrych i o tym było to przedstawienie – mówił Wojciech Wawryniuk.
Podczas tego spotkania zostały podsumowane konkursy poświęcone patronom szkoły. W konkursie literackim najlepszy list do Unitów Podlaskich napisał i pierwszą nagrodę otrzymał Kacper Semeniuk. W konkursie plastycznym, którego zadaniem było zbudowanie zagrody unickiej, pierwsze miejsce zdobyły Zuzanna i Lena Marciniuk.
Ponadto na Dzień Patrona szkoła w Olszance przygotowała publikację – foto książkę zatytułowaną „Unici Podlascy naszym drogowskazem”.

- 10 lat temu szkoły im. Unitów Podlaskich przystąpiły do Diecezjalnej Rodziny Szkół. Przybliżają postawy Unitów. Dzisiaj byliśmy świadkami inscenizacji, która kolejny raz odbyła się w Olszance. Zaangażowanie uczniów i nauczycieli to jest jeden z elementów dydaktycznych. W imieniu Stowarzyszenia Pamięci Unitów Podlaskich Martyrium bardzo dziękuję - mówił prezes stowarzyszania ks. prałat Bernard Błoński.

Stowarzyszenie objęło patronatem Diecezjalną Rodzinę Szkół im. Unitów Podlaskich. Diecezjalna Rodzina Szkół im. Unitów Podlaskich zrzesza pięć szkół.

-Nasze działania ogniskują się na pracy wewnętrznej w szkołach, które wpisane są w wartości, jakie nieśli Unici - mówi Anna Kowalczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wohyniu, od 10 lat Przewodnicząca Rady Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Unitów Podlaskich. - Mamy wiele działań, które podejmujemy wspólnie jako rodzina szkół m.in. spotykamy się raz albo dwa razy w roku. Dzielimy się doświadczeniem, swoją pracą. Również uczestniczymy w uroczystościach szkolnych i środowiskowych. Każda szkoła ma bogatą historię pracy ze swoim patronem. Zawsze możemy uczyć się od siebie. Bardzo cenna jest współpraca między placówkami zrzeszonymi w Diecezjalnej Rodzinie Szkół noszących imię Unitów Podlaskich. Na przełomie września i października br. w Zespole Szkól im. Unitów Podlaskich w Wohyniu odbędzie się sesja naukowa poświęcona historii Unitów Podlaskich – mówi dyrektor Anna Kowalczyk.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.