Łosice

Warsztaty z bioróżnorodności dla uczniów szkoły w Huszlewie

Region Pon. 29.04.2024 17:14:13
29
kwi 2024

24 kwietnia w Zespole Szkolno-Wychowawczym w Huszlewie odbyły się warsztaty dla dzieci z malowania budek lęgowych dla ptaków oraz wysiewania łąki kwietnej, mające na celu przekazanie uczestnikom, jak ważne są działania na rzecz bioróżnorodności.

Wydarzenie, zorganizowane we współpracy Zespołu Szkolno-Wychowawczego w Huszlewie i jednej z firm, zaktywizowało uczniów lokalnej placówki. Mieli oni okazję pomalować budki lęgowe dla ptaków, zasadzić łąkę i wysłuchać wykładów na temat tego, dlaczego warto wysiewać łąki i dbać o ich różnorodność. Dzięki doświadczonej pani ornitolog uczniowie dowiedzieli się również wielu interesujących rzeczy na temat ptaków i ich ochrony.

W wydarzeniu uczestniczyło blisko 45 uczniów, którzy tego dnia pomalowali ok. 80 budek lęgowych dla ptaków i wysiali nasiona na powierzchni ok. 300 m2, czego efektem już niedługo będzie piękna, wiosenna łąka. Część z budek rozdano pomiędzy uczestnikami, a część zawisła w pobliżu szkoły, aby służyć za schronienie ptakom mieszkającym w okolicy, na czym bardzo zależało organizatorom.

- Warsztaty cieszyły się wśród uczniów dużym zainteresowaniem. Pozwoliły kreatywnie spędzić czas na świeżym powietrzu i to jeszcze w słusznym celu. Budki, ręcznie pomalowane przez naszych podopiecznych, będą teraz zdobić nie tylko ich podwórka, ale też teren w pobliżu naszej szkoły. Z wielką niecierpliwością wyczekujemy również efektów zasadzenia łąki, która okazała się przyczynkiem do radości dla wielu uczestników dzisiejszego wydarzenia – mówi Renata Tomczuk, dyrektor Zespołu Szkolno-Wychowawczego w Huszlewie.

Budki zostały udekorowane z poszanowaniem środowiska. Do ich pomalowania wykorzystano specjalne olejobejce do drewna stworzone na bazie oleju lnianego, wszystkie w kolorach ziemi, aby nie narażać bezpieczeństwa ptaków poprzez jaskrawe kolory. Budki zostały przyozdobione wzorami z motywami leśnymi, z użyciem wzorników.

- Cieszymy się, że wspólnie ze szkołą mogliśmy zorganizować warsztaty edukacyjne związane z bioróżnorodnością. Troska o środowisko naturalne jest dla nas bardzo ważna i chcemy, aby nasze działania miały pozytywny wpływ. Dbamy więc o naturę, m.in. tworząc łąki kwietne, korytarze dla motyli, budki lęgowe, czy po prostu sadzimy drzewa. Tym razem postanowiliśmy zaangażować w te działania uczniów lokalnej szkoły. Była to ogromna radość, patrząc jak dzieci angażują się i z chęcią biorą udział w naszych warsztatach. Każde kolejne takie wydarzenie jest dla nas wyjątkowe – mówi Anita Domozych, kierownik ds. środowiska i bioróżnorodności w OX2 Polska.Inf. prasowa
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.