Wójt pójdzie do sądu z kuratorem?
lut 2021
Emocje nie opadają. Radni z Platerowa z oburzeniem przyjęli wiadomość o negatywnej opinii Kuratorium Oświaty w sprawie przekazania Szkoły Podstawowej w Lipnie Fundacji Akademia Umiejętności z Lublina. Wójt Jerzy Garucki zapowiada pozew przeciwko władzom oświatowym.
Przypomnijmy. Rada gminy miała się zebrać 23 lutego, aby podjąć uchwałę w sprawie przekazania SP w Lipnie Fundacji AU. Tymczasem 5 lutego Kuratorium negatywnie zaopiniowało plany samorządu (po raz drugi, bo w grudniu nie było zgody na likwidację). Zwołano więc sesję nadzwyczajną 9 lutego. Radni byli oburzeni tym, że władze oświatowe są na nie, zanim podjęta została w tej sprawie uchwała. Wiele słów krytyki popłynęło w stronę nauczycieli ze Szkoły w Lipnie. Zarzucano im dbanie o własny interes, a nie o dobro dzieci. Wypominano im po raz kolejny – bo to stały element tej toczącej się od jesieni debaty – duże zarobki, krytykując przy tym niskie efekty nauczania zdalnego.
Wójt Jerzy Garucki stwierdził, że mogło dojść do fałszerstwa ze strony osób, które zbierały podpisy i tworzyły petycję w obronie szkoły. Chodzi o to, że podpisujący się, nie widzieli od razu treści pisma, tylko została ona dopisana później – tak przypuszcza wójt. Z tego, co mówił włodarz, może wynikać, że teraz co najmniej połowa rodziców popiera przekazanie placówki fundacji. Wójt zapowiada, że jeśli Kuratorium nie zmieni opinii po przekazaniu uchwały i pisma z podpisami rodziców, rozważy wstąpienie na drogę sądową.
Małgorzata Ciecierska, kierownik Gminnego Zespół Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół odpowiadała na pytania radnych. Dotyczyły one zarobków, stopnia zaszeregowania nauczycieli, zasad finansowania szkół niepublicznych, itp. Kierownik podkreśliła, że po przekazaniu Szkoły w Lipnie fundacji nadal będzie ona szkołą publiczną. Zmieni się tylko organ prowadzący. To inaczej niż w przypadku SP w Ruskowie, która najpierw została przez samorząd zlikwidowana, a następnie utworzona przez stowarzyszenie. Jest to szkoła niepubliczna o uprawnieniach publicznej. Samorząd ma w tym przypadku obowiązek dopłacać do ucznia, jeżeli w szkole przez niego prowadzonej utrzymanie ucznia więcej kosztuje. Podobnie byłoby w Lipnie: koszt utrzymania ucznia musi być taki sam jak w szkołach prowadzonych przez samorząd w danej gminie. Samorządy w praktyce dokładają do szkół niepublicznych i prowadzonych przez podmioty zewnętrze, ale dużo mniej niż przed likwidacją czy przekazaniem.
BM [ja]
0 komentarze