Łosice

XIX Podlaskie Spotkania Regionalne - W Dolinie Tocznej

Region Sob. 28.05.2022 10:42:07
28
maj 2022

W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Szydłówce odbyło się 27 maja Podlaskie Spotkanie Regionalne. Tegoroczna, XIX edycja przebiegała pod hasłem "W Dolinie Tocznej”.



Podlaskie Spotkanie Regionalne to impreza cykliczna, która organizowana jest od 21 lat. 2 - letni okres pandemiczny uniemożliwił jednak realizację dwóch edycji.
- Spotykamy się tutaj, aby porozmawiać o tym miejscu na ziemi. To jest bardzo ważne, aby wiedza o tym, skąd jesteśmy była naszym drogowskazem w naszym codziennym życiu. Tematyka referatów ukazywała przeszłość i teraźniejszość, ludzi którzy żyją na Ziemi Łosickiej ale także inspirowała mieszkańców do działania na rzecz nas wszystkich – powiedziała Katarzyna Kobylińska Chryć, Prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łosickiej, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w I LO w Łosicach.
O nazwach źródeł rzeki Toczna mówił Zygmunt Gałecki - językoznawca, a ostatnio także profesor w Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej w Krzemieńcu na Ukrainie.
- Rzeka Toczna ma dwa źródła. Prawostronne, z którego wypływa Toczna jest nazwane „Stójłem”. Nazwa pochodzi od znajdującego się tam jeziora. Jeszcze w latach 20-tych, 30-tych lewostronne źródło Tocznej było w pobliżu Olszanki, które nie miało nazwy. Ja w swoim wystąpieniu dowodzę, że nazwa źródła jest związana z nazwą rzeki Tocznej, pierwotnie Stocznej. To źródło prawdopodobnie nazywało się Istok – mówi Zygmunt Gałecki.
O osadnictwie w dolinie rzeki Toczna mówił Marian Czmoch.
- Osadnictwo w naszym regionie rozpoczęło się jeszcze w neolicie ale nie było stałych osad, dlatego trwałych śladów pobytu na tym terenie mieszkańców nie ma zbyt dużo. Znajdowane są różnego rodzaju elementy używane przez tamtych osadników czyli kamienne siekiery, krzemienne elementy służące do życia codziennego czy do polowania – mówi Marian Czmoch.
Podczas tego spotkania został podsumowany konkurs Dolina Tocznej. W kategorii szkół ponadpodstawowych, I nagrodę otrzymał Paweł Koryciński - uczeń I LO w Łosicach. - Wspólnie z moim dziadkiem nagrałem film, który przedstawia losy żołnierzy AK – mówi zwycięzca konkursu.
Drugie miejsce zajęli: Miłosz Łaski - tegoroczny absolwent I LO w Łosicach i Wojciech Chryć , uczeń I LO w Łosicach. Trzecią nagrodę otrzymała Magdalena Szupiluk - uczennica SP nr 2 w Łosicach.
Dla uczniów szkół podstawowych był to konkurs plastyczny. Pierwsze miejsce zajęła Natalia Gorzała uczennica SP w Niemojkach. Drugie miejsce Michał Szysz ze SP w Platerowie. Trzecią nagrodę otrzymała Julia Weśniuk z ZPPO im. Odzyskania Niepodległości w Starej Kornicy. Ponadto komisja konkursowa wyróżniła pracę Natalii Mazurek - uczennicy SP w Niemojkach.
Konkurs zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Łosice.




Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Sławomir Karczewski
+48.500106003

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Czytalnik Pon. 30.05.2022 05:39:37

Panie Starosto Toczna swej ujście do Bugu ma w miejscowości Drażniew a nie Tokary