Garwolin

Żelechów upamiętni Mariana Buksińskiego /AUDIO/

Region Sob. 16.05.2026 14:41:06
16
maj 2026

Jedna z nowych ulic w Żelechowie otrzyma imię Mariana Euzebiusza Buksińskiego – pedagoga, żołnierza AK, artysty i twórcy technikum geodezyjnego. Decyzję jednogłośnie podjęła Rada Miejska. Uroczystości odbędą się 30 maja i będą związane z jubileuszem 65-lecia powstania technikum geodezyjnego, które Buksiński założył w 1961 roku.

– To człowiek nietuzinkowy, zasłużony przede wszystkim dla oświaty żelechowskiej, ale również bohater kampanii wrześniowej i żołnierz Armii Krajowej – mówi były dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego Grzegorz Szymczak. Po wojnie Marian Buksiński organizował szkolnictwo zawodowe w Żelechowie, a później stworzył technikum geodezyjne, które przez lata zdobyło renomę w całym kraju dzięki sukcesom uczniów w olimpiadach geodezyjnych. – Tak naprawdę całe swoje życie poświęcił pracy w szkole. Był dyrektorem, nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń młodzieży – podkreśla burmistrz Krystyna Wieczorkiewicz, która sama jest absolwentką technikum i przez wiele lat była nauczycielką tej szkoły.

Przygotowaniom do uroczystości towarzyszy wystawa w żelechowskim ratuszu. Rodzina Mariana Buksińskiego udostępniła obrazy, dokumenty i pamiątki związane z jego działalnością. Wielu mieszkańców dopiero teraz dowiedziało się, że był również utalentowanym malarzem i rzeźbiarzem.

Odsłonięcie tablicy z nazwą ulicy zaplanowano na godz. 12.00. Godzinę później odprawiona zostanie msza święta w intencji Mariana Buksińskiego.

Więcej o w rozmowie Waldemara Jaronia z burmistrz Żelechowa Krystyną Wieczorkiewicz i wieloletnim dyrektorem ZSP Grzegorzem Szymczakiem:






Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

4 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Motor Sob. 23.05.2026 10:54:15

Jedna osoba się chwaliła na mieście że M. Bogusz bedzie kolejnym burmistrzem. Jednego Bogusza już mieliśmy. Wystarczy

ania_M Sob. 16.05.2026 11:25:39

a gdzie obecna dyrektor szkoły? czy jest zaanagażowana w te obchody?

Grażyna Sob. 16.05.2026 16:42:41

No właśnie dobre pytanie. Dyrektor z powołania powiatu nie jest związana za szkołą emocjonalnie i jakoś nie widać jej aktywności w kwestii jubileuszu.

Marysia Niedz. 17.05.2026 18:12:00

Przygotowuje się do uroczystości zapewne.