Łosice

Żółte i czerwone naklejki za złą segregację odpadów

Region Czw. 25.03.2021 16:19:00
25
mar 2021

Mieszkańcy gmin Olszanka, Huszlew, Platerów w powiecie łosickim i Korczew w powiecie siedleckim – w kwietniu do waszych worków z odpadami zajrzą przedstawiciele Nieskażonego Środowiska i samorządu, aby sprawdzić jakość segregacji odpadów. Jeśli będzie coś nie tak, zostawią żółte i czerwone naklejki.

Żółta naklejka będzie ostrzeżeniem i będzie oznaczała, że segregacja nie jest wykonana zgodnie z zasadami. Jeżeli przy kolejnej wizycie wszystko będzie w porządku, nic się nie będzie dalej działo. Jeżeli natomiast sytuacja się powtórzy, na worku znajdzie się czerwona naklejka. To się może skończyć podwyższeniem opłaty za odpady. Podwyższona opłata wynosi kilkukrotność opłaty śmieciowej, zgodnie z tym, co w danej gminie uchwaliła rada. Tak będzie przebiegała akcja pod hasłem „Segregowanie nie nudzi rozumnych ludzi”, która zamierza w kwietniu rozpocząć Nieskażone Środowisko w Łosicach.

Jak mówi Iwona Grochowska, prezes spółki Nieskażone Środowisko, celem akcji jest poprawa jakości segregowania odpadów. Mieszkańcy wciąż mają z tym problem, nie potrafią dzielić odpadów na frakcje. W efekcie do odpadów zmieszanych (inaczej „pozostałości po segregacji”) trafiają materiały, które można poddać rycyklingowi. To zwyczajne marnotrawstwo. Z kolei „zmieszane” robią dużą wagę, a cena za tonę składowania i przetwarzania odpadów zmieszanych rośnie.

- Zła segregacja to duże koszty, które ponosi gmina, która z kolei zmuszona jest podwyższać opłaty dla mieszkańców, bo system musi się bilansować. Można powiedzieć, że mieszkańcy sami sobie podwyższają opłaty, źle segregując odpady – zauważa Janusz Żuk, prezes zarządu Związku Komunalnego Gmin „Nieskażone Środowisko”. Uważa, iż samorządy niewiele robią, aby po pierwsze uświadamiać mieszkańcom, na czym polega właściwa segregacja i jakie ma znaczenie oraz nie korzystają z narzędzia, jakim jest karanie źle segregujących nałożeniem podwyższonej opłaty. Akcja ma więc pomóc w edukacji – w tym celu rozdano ulotki informacyjne – oraz ma zmobilizować wójtów, aby monitorowali jakość segregacji. Dzięki temu gospodarka odpadami nie będzie drożała w takim tempie, jak obecnie.

BM [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Beata Malczuk

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.